Ytre Møkkalasset Fyr må på nytt rehabiliteres. Foto: Møkkalassets Venner

Fem år etter at Ytre Møkkalasset fyr ble totalrehabitert, så må Kystverket gjøre en rekke tiltak for å stanse lekkasjer og frostsprengning i trappen opp til fyret.

– Det er trist at man allerede må gå i gang med rehabilitering av fyret, men vi oppdaget store lekkasjer som vi meldt inn til Kystverket. Vi er glade for at Kystverket reagerte raskt for å stanse lekkasjene, sier fyrforvalter og styremedlem Geir Stiansen i Møkkalassets Venner.

Kystverket har beregnet arbeidene som skal gjennomføres til 1,25 millioner kroner, og planen er at arbeidene settes i gang i mai måned.

Fyrforvalter Geir Stiansen er fornøyd med at det blir tatt tak fra Kystverkets side for å stanse lekkasjene på Ytre Møkkalasset fyr i Flosta. Foto: Møkkalassets Venner

Arbeidene som skal gjøres er å vaske bort rustavrenninger nedover tårnets vegg utvendig. Dette skyldes trolig fra galleriet, fra skjøt mellom stållameller nedover veggen og vindusrammene. Etter at salt er vasket bort fra fra tårnetsveggen, så skal man tette fugene mellom stållamellene, pusse og male vinduene, pusse og male veggen utvendig. I tillegg skal man pusse og fuge på nytt granitt sokkelen.

Det er også en del frostsprengning på betongveggen og trappen. Skadene på betongen skal utbedres ved fjerning av krakelerende betong.

– Vi håper også Kystverket vil reetablere kranen som ble tatt bort da fyrtrappen ble rehabilitert for noen år siden. Kranen omfattes av fredningsvedtaket etter Kulturminneloven. sier fyrforvalter Geir Stiansen.

Det skal også gjøres rehabiliteringsarbeider i lyktehuset og på galleriet, men dette arbeidet skal utføres av Kystverkets vedlikeholdslag,