Tungenes fyr får nytt el-anlegg
Det elektriske anlegget på Tungenes fyr er utdatert og modent for utskifting. Nå har vernemyndighetene gitt Randaberg kommune dispensasjon til å skifte ut det gamle anlegget med nye koblingsbokser, ledninger og stikkontakter.
Vernemyndighetene i Rogaland har tidligere gitt dispensasjon til flere tiltak i forbindelse med nytt
brannsikringskonsept på Tungenes fyr. Et ledd i dette arbeidet er etablering av nødlysanlegg. Arbeidet har avslørt at det elektriske anlegget i fyrbygningen er utdatert, og det vil ikke være mulig å etablere nødlysanlegget på en forskriftsmessig måte. Ettersom det kommunalt eide fyret er fredet, så må det gis dispensasjon til å skifte el-anlegget,
Vernemyndighetene gir Randaberg kommune dispensasjon til utskiftning av eldre elektriske kabler med nye, samt at eldre stikkontakter, brytere og koblingsbokser blir erstattet av nye. En forutsetning er at stikkontakter og koblingsbokser er av en type som er laget for å se gamle ut. Videre så pålegger vernemyndighetene i Rogaland at de nye elektriske kablene skal legges i de opprinnelige føringene, slik at det ikke skal bli nødvendig med nye hulltakinger i det fredete interiøret.
Les også: Tungenes brannsikres – Norsk Fyrforening