Kystverket har avdekket store råteskader i taket på hovedhuset på Flatholmen fyr. Nå skal taket fornyes. Foto: Henriette Marie Skjæveland

Kystverket skal skifte ut tak på fyrstasjonene Flatholmen og Finnvær. De mest omfattende arbeidene skal skje på fyrstasjonen i Froan.

 Uthus, maskinhus og naust på Finnvær skal få nytt undertak og ny skifertekking. Ut fra anbudsinnbydelsen så skal skiferen være lappskifer/dråpeskifer, og det er Kystverket som skal levere den. Kostnadene ved arbeidene på Finnvær fyr er beregnet til 2,125 millioner kroner og skal være gjennomført innen 1. oktober i år.

Takene på naust, uthus og fyrvokterboligen på Finnvær fyrstasjon skal skiftes ut. Foto: Kystverket

Lenger syd – på Flatholmen fyr – så skal det bli nytt tak på hovedhuset. Taket er i følge Kystverket i dårlig forfatning – etter at deler av gavlbeslag og skifter ble tatt av en vinterstorm. Under arbeidene med å reparere skadene ble det oppdaget til dels store råteskader i lekter og sløyfer der skiferen var tatt av den kraftige vinden.  Skadene er så omfattende at Kystverket konkluderte med at taket på hovedhuset må legges om. Kystverket legger opp til gjenbruk av skiferen og lekter og sløyfer skal demonteres. Det skal legges ny papp, sløyfes og lektes med impregnerte lekter. Skifer skal så remonteres, og manglende skifer skal suppleres. Takrenner skal ikke gjøres noe med, da de er nye i aluminium. Totalt forventer Kystverket at arbeidene på Flatholmen vil koste 750 000 kroner og taket på hovedhuset skal være ferdig innen utgangen av juli måned.

Norsk Fyrforenings daglige leder Henriette Marie Skjæveland og faglig rådgiver André Schau er tilfreds med at Kystverket i sommer skifter tak på bygningsmassen på Finnvær fyr og Flatholmen fyr.

– Det er flott at Kystverket reparerer takene på Finnværet og Flatholmen. slik at bygningsmassen holdes vedlike. Skadene på Flatholmen viser hvor utsatt fyrene er for vær og vind, sier daglig leder Henriette Marie Skjæveland i Norsk Fyrforening.

Finnvær fyrstasjon er en del av fyrkjeden fra Sula til Halten på Trøndelagskysten og fyret ble tent for første gang i 1912. Det skjedde etter at det ved starten av 1900-tallet kom flere ønsker fra lokalt hold om fyrbelysning i området. Hensikten var både å markere de lave øyene og å trygge innseilinga til Frohavet. Fyrstasjonen ble bygget for å huse en fyrvokter og hans familie. Finnvær fyr ble avbemannet i 1985. 

Vinterstormen ødela deler av taket på hovedhuset på Flatholmen. Foto: Henriette Marie Skjæveland

Flatholmen ble tent første gang i 1862. Fyret ble plassert på øya Flatholmen, som ligger mellom Tananger og den store øya Rott. Fyret ble bygget som et familiefyr og skulle betjenes av en fyrvokter og hans husstand. Fyrlykten ble plassert i et lavt tårn på taket av  bolighuset. Flatholmen fyr ble avfolket og automatisert i 1984.