Tysklands største tv-stasjon har vært i Norge for å lage dokumentar om fyr langs Riksvei 1. Programmet ble sett av 600 000 søndag kveld. Foto: Norsk Fyrforening

Tysklands største kringkaster ARD har i to uker reist langs Riksvei 1 for å lage en 45 minutter lang TV-dokumentar om restaurering og bevaring av fyr i Norge. Norsk Fyrforening og Kystverket har bistått det tyske tv-teamet under opptakene rundt langs kysten.

– Det har vært utrolig spennende å arbeide sammen med det tyske TV-teamet. De har vært grundige i sin research og er svært imponert over all den kunnskapen som de frivillige på den enkelte fyrstasjon besitter, sier daglig leder Henriette Marie Skjæveland i Norsk Fyrforening.

Flere måneder

Planleggingen av dokumentarprogrammet har pågått i flere måneder og opptakene fant sted ukene før Kong Haralds bortgang.

Kvitholmen fyr er et vav fyrene som inngår i den tyske dokumentaren,. Foto: Kvitholmens Venner

Ikke minst så var teamet opptatt av hvordan fyrene driftes i dag, men de var også opptatt av den tekniske utviklingen av fyrlysets historie. Frafra talg, kull til dagens linser med moderne led-lys. 

Teamet fra ARDs avdeling NDR gjorde opptak på Grip, Kvitholmen, Lista, Lindesnes og Markøy.

Rehabiliteringen av Lista fyr dokumenteres. Foto: Norsk Fyrforening

Kystverkets senioringeniører Yngve Pedersen og Merethe Nykrem bisto TV-teamet sammen med venneforentraingene på Kvitholmen og Markøy,  Lindesnes fyrmuseum og Norsk Fyrforenings daglige leder.

Tysk interesse

Foruten å beskrive det som gjøres av restaurering og vedlikehold på det enkelte fyr, så har de intervjuet kommunale myndigheter, tradisjonshådverkere og folk som har bodd på en fyrstasjon.

– Vi fikk vist tyskerne mangfoldet blant fyrene som ligger langs Riksvei 1. Noen fyr kan man kjøre bil til, mens andre som Grip kun er tilgjengelig med helikopter. På Markøy møtte de utfordringen med klatring opp de bratte stigningene, sier Henriette Marie Skjæveland.

Ordfører Unni Nilsen Husøy intervjues om Markøy fyr. Foto: Norsk Fyrforening

– Vi synes det er flott at Kvitholmen var et av  fyrene som tv-teamet besøkte. De var så heldige å få oppleve noe så sjeldent som en vindstille dag med glimt av sol ute ved Hustadvika, så da måtte lunsjen selvfølgelig nytes utendørs! Det ble servert tradisjonell kjøttsuppe med flatbrød til og eplekake til dessert, forteller fyrforvalter Stine-Mari Aandal på Kvitholmen.

Model av kullblussfyr

Under besøket i Lyngdal møtte tyskerne ordfører Unni Nilsen Husøy og murmester Harald Axel Weissflog som viste modellen av det lukkede kullblussfyret som sto på Markøy. Modellen er en tro kopi av fyret i forholdet 1:10, og er laget av Weissflog. Modellen eies av Norsk Fyrforening og er utstilt i lokalene på Klokkargården som Markøy fyrs venner disponerer.

Murmester Harald Axel Weissflog har laget modellen av Markøy. Sammen med Norsk Fyrforenings daglige leder Henriette Marie Skjæveland og Lyngdals ordfører Unni Nilsen Husøy presenterte han modellen for TV-stasjonen ARD. Foto: Norsk Fyrforening

– Planen er at TV-dokumentaren skal være ferdig i løpet av oktober, og vi ser frem til å se resultatet, sier daglig leder Henriette Marie Skjæveland.