Den manglende treskoen til "Ingeborg Los" er tilbake ved Varnes Fyr. Foto: Norsk Fyrforening

Treskoene til minne om «Ingeborg Los» er igjen på plass ved Varnes fyrstasjon. En turgåer tok kontakt med Norsk Fyrforening og ga beskjed om at den manglende treskoen nå var tilbake ved fyret vest på Listerlandet .

– Det er flott at vedkommende som hadde fjernet treskoen med makt, har kommet på bedre tanker og sørget for at treskoen kom tilbake. En turgåer tipset oss om at den var på plass. Trolig så har gjerningspersonen angret seg. Det er vi i Norsk Fyrforening glade for, sier daglig leder Henriette Marie Skjæveland.

Det var midt i mars at en turgåer oppdaget det grove hærverket. Treskoen som ble fjernet, var boltet fast i sementen. Minnesmerket – treskoene i bronse – er plassert på trappa inn til fyrvokterboligen som en gang sto ved fyrstasjonen. 

Norsk Fyrforenings daglige leder, Henriette Marie Skjæveland, er glad for at den som utførte hærverk på treskoene til «Ingeborg Los» har sørget for at treskoen er tilbake på Varnes. Foto: Norsk Fyrforening

Installasjonen er en hyllest til tjenestejenta Ingeborg Osmundsdatter som for 172 år siden reddet et britisk handelsfartøy fra totalforlis i en forrykende orkan utenfor Varnes Fyrstasjon.